Gittigidiyor
GG

Badem Fidanı PRİMORSKİ, Saksıda (#242988087)

(#242988087) Fiyat:
27,99 TL
  • Durum
  • :
   Sıfır Ürün - Yeni Etiketli
  • Adet
  • :
   20+ adet ürün stokta
   Lütfen Adet giriniz.
  • Fiyatı
  • :
   27,99 TL
  • Kargo
  • :

   Ücretsiz - Aynı Gün Kargo

  • Paranız %100 GittiGidiyor Güvencesi Altındadır.

Peşin fiyatına taksit fırsatları için tıklayınız

Satıcı Bilgileri:

Bu Nedir?

Bu rozet, müşteri memnuniyetini kazanmış, başarılı satıcılara verilir.

meyvefidancim

Yaptığı 1922 alışverişten %93 olumlu puan aldı.

 • : Sıfır Durum
Fotoğraf 1
 • Fotoğraf 0
 • Çok geççi bir çeşittir.
 • Geç çiçek açtığı için soğuktan çok fazla etkilenmez:
 • Ağaçları kuvvetli gelişir:
 • Tozlayıcıları ,ve 
 
 

 

Önemli Ürün Bilgileri:

Fidan SAKSILI olarak gönderilir.Saksılı fidanlar 12 ay boyunca dikilebilirler.
Etiketlidir.
Aşılıdır.

Kutusunda Gönderilir.

Sertifikalıdır. 

Virüs ve Nematod Ari Üretim Sertifikalıdır.

Fidanlar 2,5 - 3 yaşındadır.

BİRDEN FAZLA ALIMLARDA ÜRÜNLER AYNI KUTU İÇERİSİNE YERLEŞTİRİLMEKTEDİR.

 

Teslimat Bilgileri:

Özel kutusunda Tüm Türkiye"ye (ARAS KARGO"nun teslimat yapabildiği tüm noktalara) gönderilir.

Genellikle Siparişiniz Aynı Gün İçinde Kargoya Teslim Edilir.

Ürünler Üretici Firmanın garantisi altındadır.

Olası bir durumda taşınırken kırılan zarar gören ürünü 
teslim almadan tutanak tutturarak iade edebilirsiniz. 

Para iadesi ya da ürün değişimi derhal yapılır. 

Daha Ayrıntılı Bilgi İçin meyvefidancim.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 


in anavatanı Çin ve Orta Asya"dır. Asya ile Avrupa arasındaki İpek yolunda in seyyahlar tarafından yendiği bilinmektedir. Seyyahlar i bu yol vası tasıyla Yunanistan, Türkiye ve Orta Doğuya getirilmişlerdir. Uzun yıllardır Akdeniz kıyılarında özellikle İspanya ve İtalya"da yapılmaktadır. 
Botanik açıdan 
 ,  ve  ile aynı familyada yer almaktadır. 
 ve  gibi bazı meyve türleri binlerce yıl önce Türkiye"ye getirilmiştir. Yıllarca sadece tohumla üretilmesinden dolayı, çok geniş bir çeşitliliğe sahiptir Bunun, yanı sıra diğer ülkelerden yurdumuza ve  gibi getirilmiş ve üretimi yapılmıştır. Türkiye"de Doğu Karadeniz"in kıyı bölgesi ile çok yüksek yaylalar dışında her yöresinde badem yetiştirilmektedir.  ülkemizde Ege Bölgesinde yoğunlaşmış olup, bunu Akdeniz, İç Anadolu ve Marmara Bölgeleri izlemektedir. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde Türkiye badem üretiminin üçte ikisi üretilmektedir.  açısından en önemli bölge Ege Bölgesi, burada da Datça Yarımadasıdır.

 

İKLİM

 için, yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlı Akdeniz iklimi idealdir. Bununla beraber, odun kısmının kış soğuklarına dayanıklı olması nedeniyle, kış soğuklarının fazlaca olduğu yerlerde de yetişebilmektedir. Ağacının odun kısmı -20°C-30°C"ye kadar soğuğa dayanabilir. Çiçek tomurcuklarının kışa dayanıklılığı çiçek tomurcuklarından daha azdır. Ülkemizde kış soğuklarının fazla olduğu yerlerde ekonomik olarak  yapılamaz. 
Kış dinlenme ihtiyacı diğer meyve ağaçlarına göre daha kısadır. +
5°C" nin altında 90-400 saatlik bir soğuklama yeterlidir.  için, ilkbahar başlangıcındaki durgun olmayan hava şartları büyük önem taşır. İlkbaharda don olayları bakımından en kritik dönem çiçek ve körpe çağla dönemidir. Çiçeklenme zamanında -4°C-5°C"ye dayanabilen çiçekler, körpe çağla döneminde -1°C, -O,5°C"lerde zarar görürler. Dona dayanım bakımından çeşitler arasında büyük farklar görülmektedir. 
 

TOPRAK 
bakımından seçiciliği fazla olmayan bir  türüdür. Hafif, derin, süzek ve alüvyal larda iyi ürün verir. Bu gibi larda kökler 3-
5 m derine gider. 
 

 
 : 6-
8 m boylanır. Bazı hallerde ağaçların yüksekliği 12 m"ye kadar boylanabilir. Yıllık dallar üzerindeki tüm tomurcuklar aynı mevsimde büyür ve ikinci dallar meydana gelmesi halinde  yayvan olur. Badem ağaçları ortalama olarak 50 yıl kadar yaşarlar. 100 yaşına kadar yaşayan ağaçlara da rastlamak mümkündür.

Kök : Kazık kök tipindedir. Saçak kök az olduğundan fidanlar yer değiştirme sırasın da çok kayıplar verirler.

Yapraklar : Çeşitlere göre iri, orta iri ve küçüktür. Renk açık ve koyu yeşil arasında değişir. Yaprağın kenarları dişlidir.

Tomurcuklar : Çiçek tomurcukları, farklı yaştaki dallarla bunlar üzerindeki 2-13 cm uzunluğundaki buket denilen kısa  dalcıklarında bulunur. 
 

 
 öncelikle derin olarak sürülür. Kuvvetli topraklarda dikim aralığı 8-
9 m, zayıf ve az derin topraklarda ise 5-6 m olmalıdır. Ayrıca yağış miktarı azaldıkça, nı artırmak gerekir. Kurak koşullarda bademlik kurulması, yerinde çöğür yetiştirip aşılamak sureti ile yapılır. Çöğürler ancak 2-3 yıl sonra aşılanabilecek düzeye ulaşırlar. 
 

 
Yetiştiricilerimizin büyük bir kısmı 
i tohumla üretmektedir. Diğer meyve türlerinde olduğu gibi,  de aşı ile üretilir.  için en çok uygulanan aşı yöntemi bir yaşlı çöğürler üzerine durgun göz aşısıdır. Ancak, Datça yöresinde çoğunlukla sürgün göz aşısı yapılmaktadır. Ayrıca kıraç yerlerde bahçeye çekirdek (tohum) ekerek yerinde aşı yapma yoluna gidilebilir. Kalem aşısı da badem üreticiliğinde kullanılabilir. Yarma aşıdan ziyade kabuk altına yapılan çoban aşısı tercih edilmelidir. 

 

Anaçlar 
: Badem çöğürleri, kireçli ve kurak şartlar için idealdir.

 : Bademe göre daha yüzeysel köklüdür ve daha kısa ömürlüdür. Erken meyveye yatar. Kireç oranı düşük yerlerde kullanılır. Nemotodlu yerlerde nemaquard anaç olarak kullanılmalıdır.

 : Su tutan, kök çürüklüğü ile bulaşık topraklarda kullanılır. Ancak tüm çeşitlerle uyuşması iyi değildir. 
 

BAHÇELERİN KURULMASI 
 çabuk gelişen bir meyve türü olduğu için sık dikimden kaçınılmalıdır. Bahçelerde kare dikim tercih edilmelidir. Meyilli arazide ise çapraz (kontur) dikim yapılmalıdır. Ağaçlar dikimi takip eden yaz aylarında birkaç kez sulanmalıdır. Kışları soğuk geçmeyen bölgelerde  Ocak ayında yapılır. Soğuk bölgelerde ise Mart ayını beklemekte yarar vardır. Fidan çukurları 70-
80 cm derinlik ve genişlikte olmalıdır. Dikilen aşılı fidanların aşı yerlerinin toprak içinde kalmamasına özen gösterilmelidir.  çiçekleri kendine uyuşmazdır.

 
Sert kabuklu meyveler grubuna girer. Olgunlaşmış ve k:urutulmuş bademlerde dış yeşil kabuk kuruyarak kendiliğinden sert kabuktan ayrılır. Bademler, kabuk özelliklerine göre 4"e ayrılır.

l .El bademleri :El ile kolayca kırılırlar.

2-.Diş bademleri :Diş ile kolay el ile zor kırılırlar.

3-Sert bademler: Çekiçle kolay, diş ile zor kırılırlar.

4.Taş bademleri: Kabuk ancak çekiçle kırılır. 
 

Önemli Badem Çeşitleri

 

 

 

 : Kaliforniya"da (ABD) mevcut çeşitlerin en iyisi olarak kabul edilir. Ağacı kuvvetli ve verimlidir. Çabuğu ince, iç badem kalitesi yüksektir. İç randımanı % 60-70, çift badem oranı ise % 5-10"dur. Tozlayıcıları Ne plus Ultra ve Teksas çeşitleridir.

 

 

 

 : Kaliforniya"da (A.B.D.) yetiştiricilik açısından Nonpareil"dan sonra gelir. Ağacı çok kuvvetli, dış şartlara dayanıklı ve verimliliaği yüksektir. Kabuğu yumuşak, iç badem kalitesi ortadır. İç randımanı %45-50, çift badem oranı ise %15-30"dur.

 

 

 

 : İtalya orjinlidir. Geç çiçeklenir. En önemli özelliği kendine verimlidir. Mahsul verme durumu iyidir. İç randıman %40 civarındadır. İkiz badem oranı %15-30 civarındadır. Çok iri olan iç bademlerinin kalitesi oldukça iyidir.

 

 

 

: Fransa orjinli bir çeşittir. Dallanma seyrektir. Çabuk meyveye yatar. Bol ve kararlı ürün verir. Kabuklar serttir. İç randıman %35-40 ?dır. Çift badem oranı %2-3? tür. Tozlayıcısı Cristomorto"dur.

 

 

 

Ne plus ultra: Ağacı orta kuvvette, verimliliği orta ile yeterli arasındadır. Kabuğu yumuşak ve açık renkli olduğundan özellikle kabuklu olarak satış için tercih edilenbir bademdir. İç randımanı % 50-60, çift badem oranı ise % 15-30"dur.

 

 

 

 

 

 

YILLIK BAKIM İŞLERİ 
Dikilen fidanların tepesi 70-
80 cm"den vurulur. i müteakip yaz budaması mutla ka yapılmalıdır. Badem ağaçları genellikle modifiye lider veya goble şekillerine göre terbiye edilirler.

 

Sulama : Ülkemizde  kuru şartlarda yapılır. Ancak, sulandığı tak tirde verim 2-4 kat artmaktadır.

leme : bahçelerine her yıl azot takvi yesi yapılmalıdır. Uygulanacak olan azot, fosfor, potasyum ve diğer mikro element lerin miktarı ise yapılacak toprak ve yaprak analizi sonucunda en doğru şekilde belirlenir.

Hasat : Meyveler iyice olgunlaştıktan ve dış kabuk kavladıktan sonra hasata başlanmalıdır. Dış ülkelerde makine ile hasat da yapılmaktadır.


Tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiştir.
 • Worldcard : Yapı Kredi Bankası Worldcard'ınızı (Albaraka, Teb ve Vakıfbank Worldcard dahil) kullanarak; vade farksız 3, 6 veya 9 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 9 taksit, hesap ekstresine 6+3 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Bonus : Garanti Bankası Bonus Card, Shop & Miles, American Express, Deniz Bonus, TEB Bonus, Şeker Bonus, ING Bonus, Türkiye Finans Happy Card ve Eurobank Tekfen Bonus kartlarınızı kullanarak; vade farksız 6 taksitle; vade farkı ile 3 veya 9 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 6 taksit hesap ekstresine 4 + 2 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Maximum : İş Bankası Maximum, Maximiles ve Maximum logolu Ziraat Bankası kartlarınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • CardFinans : Finansbank kredi kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 3 taksitle, vade farkı ile 6 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • HSBC : HSBC Advantage kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 3 taksitle; vade farkı ile 6 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • Axess : Axess, Wings ve Free kartlarınızı kullanarak vade farksız 3, 6 ve 9 taksitle ürün satın alabilirsiniz. Citi Axess ve Citi Wings kartlarına taksit yapılmamaktadır.
 • Erteleme kampanyalarında, ödemeler banka tarafından otomatik olarak ertelenir.
 • Worldcard : Yapı Kredi Bankası Worldcard'ınızı (Albaraka, Teb ve Vakıfbank Worldcard dahil) kullanarak; vade farksız 3, 6 veya 9 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 9 taksit, hesap ekstresine 6+3 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Bonus : Garanti Bankası Bonus Card, Shop & Miles, American Express, Deniz Bonus, TEB Bonus, Şeker Bonus, ING Bonus, Türkiye Finans Happy Card ve Eurobank Tekfen Bonus kartlarınızı kullanarak; vade farksız 6 taksitle; vade farkı ile 3 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 6 taksit hesap ekstresine 4 + 2 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Maximum : İş Bankası Maximum, Maximiles ve Maximum logolu Ziraat Bankası kartlarınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • CardFinans : Finansbank kredi kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 3 taksitle, vade farkı ile 6 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • HSBC : HSBC Advantage kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 3 taksitle; vade farkı ile 6 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • Axess : Axess, Wings, Fish ve Carrefour Axess kartlarınızı kullanarak; vade farksız 3 veya 6 taksitle; vade farkıyla 9 taksitle satın alabilirsiniz. Citi Axess ve Citi Wings kartlarına taksit yapılmamaktadır.
 • Erteleme kampanyalarında, ödemeler banka tarafından otomatik olarak ertelenir.
Güvenli alışveriş
Satıcı Bilgileri:

Bu Nedir?

Bu rozet, müşteri memnuniyetini kazanmış, başarılı satıcılara verilir.

meyvefidancim

Yaptığı 1922 alışverişten %93 olumlu puan aldı.

Satışları için aldığı yorumlar ()

 • Satıldığı Bölge
 • :
 • Gönderim Alanları
 • :Tüm Türkiye'ye gönderilir.
 • Kargo Ücreti
 • :Ücretsiz Kargo
 • Kargo Süresi
 • :Saat 13:00 öncesi alınan siparişler aynı gün kargoya verilir.
 • Kargo Şirketleri
 • :

Tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiştir.
Satıcının Diğer Ürünleri meyvefidancim
Bu ürünle ilgilenen kullanıcılar bunlarla da ilgilendi
Sayfa Başına Dön
 • Badem Fidanı PRİMORSKİ, Saksıda
 • Badem Fidanı PRİMORSKİ, Saksıda (#242988087)

 • 27,99 TL

  Ücretsiz Kargo - Sıfır Ürün

 • Hemen AL!