Yardım Satış Yap

Bu ürün kapanmıştır. Satışı devam eden benzer ürünlere göz atın:

GELENEKSEL AYAŞ DOMATESİ TOHUMU 100+tohum...

(#51211950)
Benzer Ürün
Aradığınıza çok benzeyen bir ürün var!
HEINZ SOFRALIK DOMATES Tohumu 100+Tohum

HEINZ SOFRALIK DOMATES Tohumu 100+Tohum

(#153997433)
Kargo
: Alıcı Öder - 2 - 3 Gün İçinde Kargo
Durum
: Sıfır ürün

2,90 TL

Benzer Ürünler
 • : SıfırDurum
 • GELENEKSEL AYAŞ DOMATESİ TOHUMU 100+tohum...
 • GELENEKSEL AYAŞ DOMATESİ TOHUMU 100+tohum... (#51211950)

 • 2,20 TL

  Sıfır Ürün

GELENEKSEL AYAŞ DOMATESİ TOHUMU 100+tohum...
 perlitci.....
 

Bahar kampanyası…

…arkeobotanik & perlitci…

 
 
.... doğal domates tohumları....
‘’DOĞAL-EKOLOJİK DOMATES TOHUM KOLEKSİYONU’’
AYAŞ-ANKARA- DOMATESİ yerlitohum
100+tohum gönderilecektir...
 
AYAŞ DOMATESİ İLE İLGİLİ YORUMLAR;
Ağustos sonu itibarıyla Ankara'nın her pazarında marketinde, manavında bulunmaktadır. Ayaş domatesi etli sulu ve lezzetli yerli tür domatestir. Son yıllardaki ithal tohum saldırısına rağmen geleneksel olarak tohumdan üretilmeye devam eden  yerli domateslerden biridir. Lezzetini nasıl olsa anlatmak zor, lakin ne yapın edin tadına bakın, yıkayın tuzluğu alın ilk ıssırık ile birlikte oluşan o güzelim kratere tuzu dökün seri ısırıklar ve tuzlamalar ile birlikte domatesin keyfine bakın, arada gözlerinizi kapatıp koklayın, suyu elinizden bileklerinize aksın hatta yalayın hiç çekinmeyin, varsayın çocuklukta şortla bahçedesiniz üstünüz de kirlensin domatesin çekirdeğide t shirte düşsün leke yapsın annenizde akşam size kızsın.
Bugüne kadar yediğiniz yada yediğinizi sandığınız tüm domatesleri bir kenara koyun, Ayaş domatesini bir kenara. Bugüne kadar yediğiniz pek çok domates çok büyük ihtimal ithal tohumlardan üretilen, bozulma süresi geç, sert (ki bu yönüyle ezilme oluşturmayan) domateslerdir. İşte ayaş domatesinin farkı bu noktada ortaya çıkar. Kokusunu on metre öteden farkedersiniz. tadı damak çatlatan cinstendir ve ağızda bir anda pek çok duyuyu sarsıcı etki yaratır. Bununla beraber kolay ezilebildiği için Ankara dışında bulmak hemen hemen imkansız hatta Ankara'da bile bazen bulmak zordur. Çünkü taşıması zor ve maliyetli olur kolay ezildiğinden. son zamanlarda yerli tohum üzerine girişimcilik faaliyetleri hızlanmış, bu konuda çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.
 
DOMATES Yetiştirelim....
 

Domates sıcak ve ılıman iklim sebzesidir. Yetiştirme devrelerinde ısı 0 derece altına (-2,-3 ºC’ye) düştüğünde bitki tamamen ölür. Fidelerin tarlaya dikilmesinde ilkbahar geç donlarının bitmesi gerekir.

Domateslerde genellikle gece ve gündüz arasında 6 ºC ile 8ºC’lik bir farkın bulunması istenir. Gündüz sıcaklığının 19-26 ºC, gece sıcaklığının 14-18 ºC olduğunda gelişim iyi olur.

 Döllenme olayının ısı ile çok yakın bir ilgisi vardır. Domates çiçek tozları 10 ºC ve daha yukarı derecelerde istenilen şekilde çimlenerek döllenme yapılabilmekte ve sıcaklık 15 ºC’nin altına düştüğünde meyve bağlama yüzdesi azalmaktadır. Düşük sıcaklıkta polen tozu çok az oluşur, kısmi döllenen şekilsiz meyveler meydana gelir. 40 ºC’nin üzerinde ise çiçek tozları ölür ve meyve teşekkülü olmaz.Domates tohumlarının çimlenmesi için minimum 10 ºC, optimum 20-29 ºC, maksimum 36 ºC toprak sıcaklığı olması gerekir.
Tohumların çimlenmesi için en uygun toprak sıcaklığı 12-15 ºC olmalıdır. Bu sıcaklıklarda tohumlar 5-13 gün içinde çimlenir. Domates fidelerinin en uygun şaşırtılma zamanı 3- yapraklı oldukları zamandır. Sağlıklı ve tam gelişmiş fideler şaşırtılmalıdır.
 
DOMATESİN YARARLARI...
 
Domates demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri ile A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir.

Özellikle lif açısından zengin kabuklarıyla yenildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kabızlığı giderir. İyi bir idrar söktürücüdür ve vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Kanı temizler. Kanseri, özellikle de prostat kanserini, önlemede çok etkilidir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Damar sertliği ve romatizmaya iyi gelir. Yaşlanmayı geciktirir. Cilde tazelik verir.
Domates taze olarak yenebileceği gibi yemeklerde, domates salçası, ketçap ve turşu yapımında da kullanılır. Ayrıca, domates cilt bakımı için de yararlıdır. Cilde tazelik ve renk verir. Dilimlenmiş domatesi ciltteki sivilce ve siyah noktaların üzerine koyup bir süre beklettikten sonra cilt temizlenirse yararı görülür. Domates ve domates suyu yağlı ciltlere iyi gelir ve derideki gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur.

Kanserden koruyucu ve yaşlanmayı zihinsel ve bedensel olarak yavaşlatıcı bir sebze olan domates; kalp hastalıkları ve prostat kanserine karşı da etkili. 'Beta karotin'e yakın olan likopen içeriyor. Likopen vücudu kalp hastalıklarına karşı koruyan maddeler arasında yer alıyor. Araştırmalar; potasyum kaynağı olan domatesin prostat kanseri riskini azalttığını gösterdi. Haftada en az iki kez domates yiyen erkeklerin, diğerlerine oranla prostat kanserine yakalanma riskleri az.

 
 
  perlitci
arkeobotanik…
…italyantohum…          
 
YERLİ TOHUM…tohum örnekleri, nadir tohumlar, kaybolan çeşitler, doğal tohumlar, yerli tohumlar, Avrupa-doğal ürün tohumları, şifalı bitki tohumları, çiçek tohumları, ağaç tohumları, çalı-sarılıcı bitki tohumları, çit bitkileri tohumları, sebze tohumları, meyve tohumları….

 

-Sebze – meyve tohumlarımız yerli üretimdir. Çanakkale ve Yalova tohum bahçelerimizden temin edilmişlerdir. Üretemediklerimiz doğal üreticilerden temin ettiklerimizden oluşmaktadır. Bu nedenle amatör üreticiler, profesyoneller ve bahçesine sebze ekimi yapmak isteyen herkese uygundur. Çimlenme oranları yüksektir ancak şu unutulmamalıdır ki tohumların çimlenme kabiliyetini doğa kendi belirler. Biz yapabileceğimizi yaptık ve uygun ortamda onları muhafaza ettik, ediyoruz. Yetiştireceğiniz ürünlerden kendiniz de tohum alabileceksiniz. Yani tohumlarımız ekolojiktir. Alacağınız tohumlarla bahçenizde süreklilik sağlayabilirsiniz.
 
 

 

 -İthal tohumlar BATI AVRUPA ülkelerinden bizzat getirilmiş olup doğal üretilen tohumlardır ve Avrupa birliği-Doğal tarım ilkelerine uygun, yüksek standartlara sahiptir. Dünyada en kaliteli ve kontrollü tohumlar AVRUPADA üretilmektedir. KESİNLİKLE BU KONUDA SORUNLU ÜLKE TOHUMLARININ ALIMI, ÜRETİMİ, DAĞITIMI TARAFIMIZDAN YAPILMAMAKTADIR.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
0
0
5
0
9
3

Tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiştir.
 • Satıldığı Bölge
 • :İstanbul
 • Gönderim Alanları
 • :Tüm Türkiye'ye gönderilir
 • Kargo Ücreti
 • :Alıcı Öder
 • Kargo Süresi
 • :2-3 iş günü içinde kargoya verilir.
 • Kargo Şirketleri
 • :Yurtiçi Kargo,PTT Kargo,Diğer Kargo
Tüm sorulara bak | Soru sor Satıcıya Sorulan Sorular (9)
 • S: Ürünün durumu nedir?
 • C: Ürünün durumu: Sıfır
 • S: Ürün nereden gönderiliyor?
 • C: Bu ürünün gönderildiği yer: İstanbul.
 • S: Ürünün kargo ücretini kim ödüyor?
 • C: Bu ürünün kargo ücretini "Alıcı" öder.
Bu ürünle ilgilenen kullanıcılar bunlarla da ilgilendi

Sayfanın başına dön