Gittigidiyor
GG

Bu ürün kapanmıştır. Satışı devam eden benzer ürünlere göz atın:

KAPARİ FİDANI EGE ÜNİVERSİTESİ RAPORLU

(#57779215)
tohumdan (149)
Satıcının Diğer Ürünleri tohumdan
Fotoğraf 1
 • Fotoğraf 0

KAPARİ FİDANINI TÜRKİYEYE TANITAN SAYIN SELİM PÜLTENİN HATIRASINA İTHAFEN 

KAPARİNİN DEDESİNDEN

19 YILLIK TARIM FİRMASINDA KAPARİ FİDANI 

EGE ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ ONAYLI RAPORLU ÖZEL FİDANLAR 

2 YAŞ DİKİME HAZIR ADET FİYATI 80KURUŞ 

 

 

Kapari Türkiye’de Gebere veya Gebre Otu diye bilinen 2 mt genişliği 1 – 1,5 mt yüksekliği olan kısa bodur bir ağaçtır. Genellikle 1400 mt rakımın altında olan bölgelerde yetiştirilmesi uygun alternatif tarım ürünüdür. 1200 mt nin üstündeki bölgelerde dikimi çok soğuk olan yerle hariç Ziraat Mühendisi nezaretinde dikimi yapılmalıdır.

Kaparinin ürünü (bezelye tanesi büyüklüğünde) açmamış çiçek tomurcukları ,(ceviz büyüklüğünde) karpuzcukları, genç filizleridir.

Kapari çok yıllık bir bitkidir dikim maliyetleri bakımından diğer ürünlere nazaran alternatif bitki olması ve köklerinin 40 – 50 mt kadar dikine giderek suyunu kendi kendine bulması ile de tasarruflu ve erozyonla mücadelede faydalıdır.Dikerken sadece can suyu verdikten sonra 1 yada 2 kez sulanmasıyla  bakımı az olan bir bitkidir.

Hsbg Tarım olarak ürettiğimiz kapari fidanı türlerimiz iki tanedir Sipinoza ve Ovata . Bu fidanlar 1 yıllık ve 2 yıllık olarak satılmaktadır.

1 yıllık fidanlar 12 cm – 15 cm arasındadır. 2 yıllık fidanlar 15 cm – 25 cm arasında değişir.

Boylarına göre açılan fide arası 2 ye 2 metre çukurlara (takriben 20-30 cm derinlikteki) isteğe göre  1 fidan yada 2 fidan dikilir.

Zengin toprak veya gübre kullanılması şart değildir. Konulacaksa da miktarları çok az olmalıdır. Kapari çok çabuk gelişen ve yayılan bir bitki olduğundan fazla emek  istemeyen Alternatif bir tarım ürünüdür. Eylül ayından itibaren mayıs ayının sonuna kadar kar olmayan yerlere dikimi yapılabilinir.

Yaz aylarında dikimi gerçekleşmez.

Kapari bir çok sektörde (ilaç, boya, kozmetik) hammadde olarak kullanılan ve aynı zamanda 400 çeşit sos ve yemeği yapılan mucizevi bir bitkidir.

Kapari haziran ayının başından eylül ayının sonuna kadar iki  gün de bir  toplanır. 1 Dönüm araziye (1000 m2) 250-500 adet 2 şer metre arayla dikilir. 1 Dönümden 1 ton ürün alınır bu ürün  1,5 ton da olabilir toplamaya bağlı olarak ürün artacaktır.. Toplanan ürünler bez keselerde biriktirilerek 5/1 oranında tuzlusu ihtiva eden bidonlara basılır. Aynı zeytinde yapılan işlemler gibidir. Tuzlu suya basılan kapariler böylelikle ön salamura edilmiş olur. Salamura halindeki kaparileri gölge olan bir yerde 1 yıl boyunca muhafaza edilir.

Türkiye genelinde kapariyi alan firmaların adresleri  kitabımızda yer almaktadır.

Daha detaylı bilgi için lütfen irtibata geçin.  

 

  Kapari nedir?

Kapari Türkiye de Gebere ya da Gebre diye bilinen kısa bodur bir ağaçtır.

Neden kapari yetiştirelim?

Kıraç arazileri tarıma kazandırmak erozyonu önlemek ve ekonomiye katkıda bulunmak amacı ile

Kapari ne zaman dikilebilir?

Kapari soğuk bölgelerde kar yağışlarının bittiği mart nisan mayıs aylarında ya da ılıman iklimli bölgelerde son hasat zamanından başlayarak ekimin sonundan kışın başına kadar dikilir. Yani ekim kasım –mart nisan mayıs

Kapari nerelerde yetişir?

Türkiye’nin birçok bölgesinde toprak seçiciliği yapmadan sorunsuz yetişir sadece 6-7 ay kar yağışı olan yada 8 ay yağmur alan bölgelerde yetişmez

Kapari genellikle susuzluk ve kuraklıkla mücadele eden kıraç bölgelere ve güneşi bol olan yerlere dikilmelidir.

Kapari nasıl bir ürün verir?

Ürünü açmamış çiçek tomurcukları, çiçek goncalarıdır, bitkinin taze filizleri yapraklarında gıda maddesi olarak kullanılmaktadır.

Kapari nasıl dikilir?

Çok derin olmayacak şekilde kazılan 20cm lik çukurlara birer birer ya da en fazla ikişer ikişer dikilebilir dikim sırasında gövdeye ya da köke direk su verilmemelidir diğer meyve fidelerinin aksine dikilen kapari tümsek şeklinde toprakla beslenmeli ve su etrafına verilmelidir  

Dikim sırasında çukurların içine gübre veya zengin toprak koymak şart değildir. Ekerken fidanın boyu kadar çukur açılıp fidanın boyun kısmı 1 cmdışarıda kalacak şekilde gömülür. Etrafı kümbet şeklinde çember yapılarak can suyu etrafına dökülür gövde kısmına su değdirilmez

Kapari kaç yıl ürün verir?

Kapari sökülene kadar ürün vermeye devam eder yani sizin ürün aldığınız sürece 30-40 yıl ürün vermeye devam eder bu sebeple çok yıllık bir bitkidir ve ağaç denilmektedir

Erozyonla mücadelede kaparinin faydası nedir?

Kapari çok derinlere kadar kökü burgu şeklinde gittiği için toprağı tutmaktadır yağışlı bölgelerde toprak kaymasını bu şekilde önler kökleri 20-30metreye kadar dikine gider

1000m2 araziye kaç fidan dikilir?

Tercihe bağlı olarak 2 metre ara ile her çukura 1 fidan dikilerek ya da 4 metreara ile her çukura 2 fidan dikilerek 1000m2 araziye toplam 250 tane fidan dikilebilir bu konudaki aldatıcı bilgilere itibar etmeyiniz bir çukura 2 den fazla fidan asla dikilmez çünkü kökler birbirine zarar verebilir.

          Kaparinin ürününü kimler alıyor?

Kapari konusunda size sağladığımız hizmetlerden biride sizin yetiştirdiğiniz ürünü pazarlamanıza yardım etmektir. Türkiye genelinde bizimde dahil olduğumuz yirmiye yakın fabrika ve işleme tesisi mevcuttur.

Kapari konusundaki kitabımızda bu fabrikaların telefon ve adreslerli de mevcuttur.

Kapari ürünü nasıl işlenir?

Kapari ürünü kurutulabilir bu şekilde ilaç sanayisinde kullanılır ya da turşu yapılabilir yabancı mutfaklarda kapari turşusu yada reçeli olarak yerini almıştır.

Kapari hangi sıklıkla ve ne zaman toplanır?

Kapari her gün yada 2 günde bir hasat edilir

Haziran ayından ekim ayına kadar yaz aylarında 100 gün boyunca toplanır

Kaparinin kaç türü vardır?

Kaparinin 300 civarında türü vardır. Ama Türkiye’de capparis spinosa ve capparis ovata türleri hakimdir.

Karasal iklime hangi tür kapari uygundur?

capparis ovata

Ilıman deniz kıyısı bölgelerde hangi tür hangi kapari uygundur?

capparis spinosa

Kaparide hangi vitaminler ve besinler vardır?

Treonin, Valin, metionin, isolelusin, leucin, lysine, aspartik asit, serine glukamik asit prolin, glisin, alonin, cystein, trosin, histitin, arginin gibi amino asitler Sülfür,potasyum,magnezyum,kalsiyum,sodyum,çinko,demir,manganez, gibi mineraller

Betakaroten,VitaminB1,Vitamin B2,Vitamin C gibi vitaminler tespit edilmiştir

Kapari gerçekten afrodizyak mıdır?

Kapari bitkisinin çiçek tomurcuklarında buluna bazı maddeler viagra nın ham maddesi olduğundan kadınlarda ve erkeklerde cinsel isteği arttıran bir etkisi saptanmıştır.

Kaparinin faydaları nelerdir?

Kabızlığı gidermeye yardımcı

Hemoroit rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı

Hücre yenileme faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı

Sperm faaliyetlerinin ve kalitesinin düzenlenmesine yardımcı

Adet döneminde yaşanılan problemlerin sancı, düzensiz kanama gibi sorunlarının giderilmesine yardımcı

Tümöral Aktivitenin Giderilmesinde yardımcı

Anne sütünün kalitesinin ve besleyiciliğinin artmasına yardımcı

Kandaki toksinlerin ve kirliliğe neden olan yabancı maddelerin giderilmesine yardımcı

Sindirim sitemi hastalıklarında da kullanılmaktadır.

Bu konu ile ilgili çeşitli kaynaklarda bilgi mevcuttur

 

Peygamber Efendimizin (s.a.v) kapari bitkisi ile ilgili Hadisi şerifi:
İbni Abbas (r.a.) demiştir ki
“Ben benzi sararmış olarak Peygamber aleyhisselamın yanına varmıştım”, “Ey İbni Abbas bu ne haldir” diye sordu. Bende “Basur hastalığı var dedim”,
“Küçük yaşta olmana rağmen öylemi, Gebereotunun çiçek tomurcuğunu alıp iyice döversin, sonra sulandırıp içersin” buyurdu. Bende aynen yaptım iyileştim.

Kaynak: Tıbbi-Nebevi cilt 1 sf.89
 Hadis kaynağı:Ebu Nuaym vr. 81ab
  Kapari nedir?

 


Tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiştir.
 • Worldcard : Yapı Kredi Bankası Worldcard'ınızı (Albaraka, Teb ve Vakıfbank Worldcard dahil) kullanarak; vade farksız 3, 6 veya 9 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 9 taksit, hesap ekstresine 6+3 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Bonus : Garanti Bankası Bonus Card, Shop & Miles, American Express, Deniz Bonus, TEB Bonus, Şeker Bonus, ING Bonus, Türkiye Finans Happy Card ve Eurobank Tekfen Bonus kartlarınızı kullanarak; vade farksız 6 taksitle; vade farkı ile 3 veya 9 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 6 taksit hesap ekstresine 4 + 2 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Maximum : İş Bankası Maximum, Maximiles ve Maximum logolu Ziraat Bankası kartlarınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • CardFinans : Finansbank kredi kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • HSBC : HSBC Advantage kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle; vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • Axess : Axess, Wings, Fish ve Carrefour Axess kartlarınızı kullanarak; vade farksız 3 veya 6 taksitle; vade farkıyla 9 taksitle satın alabilirsiniz. Citi Axess ve Citi Wings kartlarına taksit yapılmamaktadır.
 • Erteleme kampanyalarında, ödemeler banka tarafından otomatik olarak ertelenir.
 • Worldcard : Yapı Kredi Bankası Worldcard'ınızı (Albaraka, Teb ve Vakıfbank Worldcard dahil) kullanarak; vade farksız 3, 6 veya 9 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 9 taksit, hesap ekstresine 6+3 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Bonus : Garanti Bankası Bonus Card, Shop & Miles, American Express, Deniz Bonus, TEB Bonus, Şeker Bonus, ING Bonus, Türkiye Finans Happy Card ve Eurobank Tekfen Bonus kartlarınızı kullanarak; vade farksız 6 taksitle; vade farkı ile 3 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 6 taksit hesap ekstresine 4 + 2 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Maximum : İş Bankası Maximum, Maximiles ve Maximum logolu Ziraat Bankası kartlarınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • CardFinans : Finansbank kredi kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • HSBC : HSBC Advantage kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle; vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • Axess : Axess, Wings, Fish ve Carrefour Axess kartlarınızı kullanarak; vade farksız 3 veya 6 taksitle; vade farkıyla 9 taksitle satın alabilirsiniz. Citi Axess ve Citi Wings kartlarına taksit yapılmamaktadır.
 • Erteleme kampanyalarında, ödemeler banka tarafından otomatik olarak ertelenir.
Güvenli alışveriş
Satıcı Bilgileri:

Yaptığı 95 alışverişten %97 olumlu puan aldı.

Satışları için aldığı yorumlar ()


Tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiştir.
Bu ürünle ilgilenen kullanıcılar bunlarla da ilgilendi
Sayfa Başına Dön
X