Gittigidiyor
GG

Bu ürün kapanmıştır. Satışı devam eden benzer ürünlere göz atın:

KÜÇÜK YAPRAKLI FESLEĞEN TOHUMU...perlitci...

(#81944039)
perlitci (14609)
Satıcının Diğer Ürünleri perlitci
Fotoğraf 1
 • Fotoğraf 0

 

 
perlitci.....
 
KÜÇÜK YAPRAKLI
FESLEĞEN TOHUMU 50 ADET..........
 
 
 
 
 
 
 FESLEĞEN (Ocimum basilicum)

Yöresel adları :Fesliyen, peslan, reyhanotu, ırıhan, rahan

Drog adı :Basilici herba / tüm bitki (kök hariç)

Eterli yağ :Basilici aetheroleum

Toplama/kurutma :Çiçeklenme aşamasında yapraklar ve çiçekli bölümler toplanır, gölge ve havadar bir yerde kurumaya bırakılır. Daha sonra ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır.

Ama saksıda yetiştirilen bitkinin taze yaprakları her zaman kullanılabilir.

Bileşim: Linalool, ve Methylchavicol içerikli eterli uçucu yağ, Cineol, tanen ve flavonlar.

Etkileri: Yatıştırıcı, gaz söktürücü, mideyi rahatlatıcı, sindirimi uyarıcı

Kullanım alanları: Fesleğen öncelikle sindirim sistemini ve sinir sistemini olumlu etkiler; şişkinlik, mide krampı, kolikler ve sindirim problemleri kullanım alanıdır. Mide bulantısını yatıştırır ve bağırsak parazitlerini öldürebilir.

Yatıştırıcı etkisi sayesinde, sinirlilikdepresyon, gerginlik ve uykusuzlukdurumlarında yardımcı olur. Epilepsi, migren ve boğmacaya karşı da denenmelidir. Geleneksel olarak, anne sütünü arttırmada kullanılır.

Bitki özsuyu, sinek ve böcek ısırıklarının tedavisinde doğrudan ısırılan bölgeye sürülerek kullanılır. Fesleğen ayrıca antibakteriyel özelliğe de sahiptir.

Fesleğenin lezzetli bir baharat olarak her mutfakta bulunması gereği de anımsanmalıdır.

Kullanım biçimi: Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış fesleğen, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilebilir.

  Fesleğen, genellikle tıpta  ve aynı zamanda yemeklik maksadıyla da kullanılır. Özellikle Fransa’da tüylü olarak 3 fut (90,4cm “1 fut = 30,4cm”dir) yüksekliğinde yetişir. Dalı, yayvan ve dörtgen biçimindedir, çiçekleri beyaz, yapraklar halka biçiminde dizilmiş sarmal şekildedir, üst tarafı toparlak ve gergin dallıdır. Yaprakların altı gri-yeşil ve siyah noktalı yağ hücreleri vardır. 1inç uzunluğunda ve 1/3inç genişliğindedir. Dokunulduğunda serinlik ve yumuşaklık hissi verir.

  Farklı büyüklüklerde birkaç değişik şekilleri vardır. Yaprakları kokulu ve renklidir. Fesleğenin yaprakları çoğunlukla koyu yeşil renktedir. Kıvrık yapraklıdır ve çiçeklerinin kısa iğneleri vardır, kısa yapraklıdır ve kokusu rezeneye benzer.  

Kimyasal Maddeler

 Fesleğenler, farklı çeşitlerde olduğu gibi kokuları da farklıdır. Çünkü bu şifalı ot, diğerlerine oranla farklı bir sayıda temel yağlar içerir. Tatlı Reyhan’ın, eugenolden gelen güçlü bir karanfil kokusu vardır. Bu kimyasalın kokusu aynı karanfile benzer. Bu narenciyenin kokusu, limonlu reyhan ve misket limonuna benzer. Afrikan mavisi reyhanda keskin bir nane kokusu vardır. Çünkü içerisinde yüksek oranda camphene ve nane ruhu vardır. Meyan fesleğeni anethol içerir ve aynı meyanda bulunan anason kimyasalın verdiği meyanın kokusuna benzer. Ve bu sebeple kimi zaman fesleğene, anason fesleğeni de denilir.

Birçok fesleğeni kokusuyla birbirinden ayıran, oluşumunda yardımcı diğer kimyasal maddeler ve her bir fesleğen türüne özgü olan içeriği :

 

·        cinnamate (tarçınla aynıdır)

·        citronellol (citronella, sardunyalar ve güller)

·        geraniol (sardunyadaki gibi)

·        linalool (bir çiçek kokusu aynı zamanda kişnişteki koku)

·        methyl chavicol (tarhunun verdiği koku)

·        myrcene (defne ağacı, myrcia)

·        pinene ( adı üstünde, kimyasal olarak çam yağının verdiği koku)

·        ocimene

·        ocimene

·        terpineol

 

sağlık sorunları bakımından

fesleğen, rezene ve tarhun gibi, diğer aromatik bitkilere benzer. İçerdiği Estragole’nin fare ve sıçanlarda kanserojen ve teratogen olarak etkileri biliniyor. Şimdilerde insanlar üzerindeki etkileri, kemirgenler üzerinde 100 - 1000 arasında deney yapılarak, normal olan ve  beklenen sonuç alındı. fesleğenin, kanser riskini azalttığı keşfedildi.

Fesleğen, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Ocimum cinsini oluşturan tek yıllık ve genellikle ılıman bölgelerde yetişen bir bitki türleri.

Yemeklerde kullanılmak üzere tarımı yapılan fesleğenin kökeni Asya'nın dönenceler arasında kalan bölgelerine dayansa da, günümüzde yeryüzünün öteki ılıman bölgelerine de yayılmıştır.

Yetişkin fesleğenlerin boyları genellikle 20 ile 60 cm arasında değişir. Renkleri açık yeşilden koyu yeşile kadar değişen yaprakları yumuşak olup, bir ile beş cm arasında uzunlukta ve bir ile üç cm arasında genişlikte olurlar. Soğuğa karşı çok duyarlı olan fesleğen bitkisi, en çok sıcak, kuru ortamları sever.

Fesleğenin yemeklerde kullanımı

Kurutulmuş fesleğen

Hem taze, hem de kurutularak kullanılan fesleğen, pişirilerek ya da çiğ yenilen yemeklerde yaygın olarak kullanılır. Kendisi pişirildiğinde tadını çabuk yitirdiği için, genellikle yemeklere son anda katılır.

 

 

  perlitci

arkeobotanik…
…italyantohum…          
 
YERLİ TOHUM…tohum örnekleri, nadir tohumlar, kaybolan çeşitler, doğal tohumlar, yerli tohumlar, Avrupa-doğal ürün tohumları, şifalı bitki tohumları, çiçek tohumları, ağaç tohumları, çalı-sarılıcı bitki tohumları, çit bitkileri tohumları, sebze tohumları, meyve tohumları….

 

-Sebze – meyve tohumlarımız yerli üretimdir. Çanakkale ve Yalova tohum bahçelerimizden temin edilmişlerdir. Üretemediklerimiz doğal üreticilerden temin ettiklerimizden oluşmaktadır. Bu nedenle amatör üreticiler, profesyoneller ve bahçesine sebze ekimi yapmak isteyen herkese uygundur. Çimlenme oranları yüksektir ancak şu unutulmamalıdır ki tohumların çimlenme kabiliyetini doğa kendi belirler. Biz yapabileceğimizi yaptık ve uygun ortamda onları muhafaza ettik, ediyoruz. Yetiştireceğiniz ürünlerden kendiniz de tohum alabileceksiniz. Yani tohumlarımız ekolojiktir. Alacağınız tohumlarla bahçenizde süreklilik sağlayabilirsiniz.
 
 

 

 -İthal tohumlar BATI AVRUPA ülkelerinden bizzat getirilmiş olup doğal üretilen tohumlardır ve Avrupa birliği-Doğal tarım ilkelerine uygun, yüksek standartlara sahiptir. Dünyada en kaliteli ve kontrollü tohumlar AVRUPADA üretilmektedir. KESİNLİKLE BU KONUDA SORUNLU ÜLKE TOHUMLARININ ALIMI, ÜRETİMİ, DAĞITIMI TARAFIMIZDAN YAPILMAMAKTADIR.
 

 

GENEL BİLGİLER

-25TL ve üzeri sadece tohum alımlarında kargo ücreti bize aittir.

-75TL ve üzeri alışverişlerinizde tüm ürünlerin kargo bedeli bize ait olacaktır.

-Tek seferde yapacağınız alışverişleriniz tek kargo paketi ile gönderilir. Anlaşmalı olduğumuz Yurtiçi Kargo ve/veya Sürat kargo ile ürünleriniz indirimli olarak gönderilecektir. Ptt Kargo tercih ederseniz dükkânımızdan PTT KARGO ücretini satın almanız gerekmektedir.

-Tohumlar kilitli torba içerisindedir. Ekim yapacağınız zaman poşet içerisinden çıkarınız. Serin ve kuru ortamda saklayınız.

- İlanda belirtilen miktardan fazla tohum göndereceğimizden emin olabilirsiniz. Ayrıca alışveriş miktarınıza göre tohum vs. hediyelerimiz olacaktır…

-Tohumlar 2012 yılında hasat edilmiş çimlenme ve deneme ekimleri yapılmıştır. Size ulaştırılan tohumlar bu kontrol ve denemelerden geçirilmiş sorunsuz ürünlerdir.

-Bizden alacağınız tohumlar hybrid ve gdo lu ürünlerden değildir; bu nedenle tohumların çimlenme oranları (germination) ürünün cinsine göre farklılık göstermektedir. Bu oranı da doğa belirlemektedir, çünkü bizden alacağınız tohumlara insan müdahalesi olmamıştır, organik olarak yetiştirilmişlerdir.

-Yetiştirme periyodu sonunda tüm bitkilerden tohum alabilirsiniz.   

-Tohumların çimlenebilmesi için gerekli şartların sağlanması gereklidir. Her tohum aynı ısı ve ortamda çimlenmez. Bazı tohumlar için sera ortamı ve yüksek sıcaklık gerekirken (20c ) bazıları için ise ( 10 c) yeterli olmaktadır. Bu nedenle tohum ve zaman kaybı yaşanmaması için kurallara uygun ekim ve bakım yapılmalıdır. Sorularınız olursa lütfen mesaj yazınız en kısa sürede cevaplayalım.

-Tohumların çimlenme süreleri de farklılık göstermektedir;  bazı tohumlar 7 gün içerisinde filizlenirken bazılarının filizlenmesi 45 gün sürmektedir (tarhun tohumu). Bu konuda sabırlı ve dikkatli olmak gerekir.

-Tohumların ekileceği toprak cinsi ve derinliğine özellikle dikkat edilmelidir. Tohum ekimi için Torf ve Perlit kullanılmalıdır. Yabancı ot kontrolü sağlanacağı gibi daha sağlıklı ve kontrollü çimlenme sağlanabilir. Ayrıca hastalık yapan etkenlerin pek çoğu olmayacaktır.

-Çok küçük olan (kekik, nane, çilek, tarhun, petunia, lobelia  ve pek çok çiçek tohumu)yüzeysel olarak ekilmelidir. Bastırılmış Torf üzerine tohumlar serpilmelidir. Üzerine kapak atılmamalıdır (tohumların üzeri örtülmemelidir veya çok az ve ince toz halinde torf serpilebilir).

-Tohum ekiminde en önemli kurallardan birisi de tohumun kendi çapı kadar derinliğe ekilmesidir. Yani tohum kendi boyutlarından daha derin ortama ekilmemelidir, aksi takdirde tohumlar derinde çürüyebilir.

-Sulama için el spreyleri (FIS FIS) kullanılmalıdır.

 

Tüm bu bilgilere ilave olarak şunu söyleyebiliriz;

Uygun şartlar oluşturmak bizim elimizde ise ve bunu sağlayabiliyorsak yılın her mevsimi her tohumu ekebiliriz, fide yapabiliriz ve bitkiyi sağlıklı olarak yetiştirebiliriz.

Öncelikle tohumun doğru ekimine, gerekli şartlara dikkat etmeli ve sağlıklı fide yetiştirmeliyiz.

EKİM-BAKIM BİLGİLERİ TOHUMLARLA BİRLİKTE GÖNDERİLECEKTİR.

ÇOK ÖZEL DETAY, BİLGİ İSTİYORSANIZ TOHUM SİPARİŞİNİZ İLE BİRLİKTE LÜTFEN MESAJ YAZINIZ.

 
 
 
 
 

Tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiştir.
 • Worldcard : Yapı Kredi Bankası Worldcard'ınızı (Albaraka, Teb ve Vakıfbank Worldcard dahil) kullanarak; vade farksız 3, 6 veya 9 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 9 taksit, hesap ekstresine 6+3 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Bonus : Garanti Bankası Bonus Card, Shop & Miles, American Express, Deniz Bonus, TEB Bonus, Şeker Bonus, ING Bonus, Türkiye Finans Happy Card ve Eurobank Tekfen Bonus kartlarınızı kullanarak; vade farksız 6 taksitle; vade farkı ile 3 veya 9 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 6 taksit hesap ekstresine 4 + 2 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Maximum : İş Bankası Maximum, Maximiles ve Maximum logolu Ziraat Bankası kartlarınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • CardFinans : Finansbank kredi kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • HSBC : HSBC Advantage kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle; vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • Axess : Axess, Wings, Fish ve Carrefour Axess kartlarınızı kullanarak; vade farksız 3 veya 6 taksitle; vade farkıyla 9 taksitle satın alabilirsiniz. Citi Axess ve Citi Wings kartlarına taksit yapılmamaktadır.
 • Erteleme kampanyalarında, ödemeler banka tarafından otomatik olarak ertelenir.
 • Worldcard : Yapı Kredi Bankası Worldcard'ınızı (Albaraka, Teb ve Vakıfbank Worldcard dahil) kullanarak; vade farksız 3, 6 veya 9 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 9 taksit, hesap ekstresine 6+3 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Bonus : Garanti Bankası Bonus Card, Shop & Miles, American Express, Deniz Bonus, TEB Bonus, Şeker Bonus, ING Bonus, Türkiye Finans Happy Card ve Eurobank Tekfen Bonus kartlarınızı kullanarak; vade farksız 6 taksitle; vade farkı ile 3 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 6 taksit hesap ekstresine 4 + 2 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Maximum : İş Bankası Maximum, Maximiles ve Maximum logolu Ziraat Bankası kartlarınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • CardFinans : Finansbank kredi kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • HSBC : HSBC Advantage kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle; vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • Axess : Axess, Wings, Fish ve Carrefour Axess kartlarınızı kullanarak; vade farksız 3 veya 6 taksitle; vade farkıyla 9 taksitle satın alabilirsiniz. Citi Axess ve Citi Wings kartlarına taksit yapılmamaktadır.
 • Erteleme kampanyalarında, ödemeler banka tarafından otomatik olarak ertelenir.
Güvenli alışveriş
Satıcı Bilgileri:

Henüz yaptığı bir alışverişi yok.

Satışları için aldığı yorumlar ()


Tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiştir.
Satıcıya Sorulan Sorular (4)Soru sor
 • S: Ürünün durumu nedir?
 • C: Ürünün durumu: %s
 • S: Ürün nereden gönderiliyor?
 • C: Bu ürünün gönderildiği yer: .
 • S: Ürünün kargo ücretini kim ödüyor?
 • C: Bu ürünün kargo ücretini "Alıcı" öder.
 • Tüm sorulara bak
Bu ürünle ilgilenen kullanıcılar bunlarla da ilgilendi
Sayfa Başına Dön
X