Yardım Satış Yap

Bu ürün kapanmıştır. Satışı devam eden benzer ürünlere göz atın:

Meşhur Dibek Kuru Kahvecisi Damla Sakızlı Türk K

(#51078580)
Benzer Ürün
Aradığınıza çok benzeyen bir ürün var!
İLYAS GÖNEN DAMLA SAKIZLI DİBEK KAHVESİ - 100 GR

İLYAS GÖNEN DAMLA SAKIZLI DİBEK KAHVESİ - 100 GR

(#157843640)
Kargo
: Alıcı Öder - Aynı Gün Kargo

5,39 TL

Benzer Ürünler
 • Meşhur Dibek Kuru Kahvecisi Damla Sakızlı Türk K
 • Meşhur Dibek Kuru Kahvecisi Damla Sakızlı Türk K (#51078580)

 • 7,90 TL
Meşhur Dibek Kuru Kahvecisi Damla Sakızlı Türk K

Meşhur Dibek Kuru Kahvecisi İlyas Gönen'den Özel Paketinde Damla Sakızlı Türk Kahvesi 7.90 TL

Meşhur Dibek Kuru Kahvecisi İlyas Gönen'den Özel Paketinde Damla Sakızlı Türk Kahvesi 3.90 TL

Kültür mirasımızda neler var da farkında değiliz. Örneğin Türk kahvesinin en nadide çeşitlerinden biri olan Dibek Kahvesi.. Hem de damla sakızlı olursa nefis olur değil mi? Türkiye'nin ilk ve tek patentli Damla Sakızlı Türk Kahvesi olan ve dededen toruna kahveci olan Meşhur Dibek Kuru Kahvecisi İlyas Gönen'den ve Özel Ambalajında 7.90 TL


O günün şartlarında dibek taşından insan gücüyle dövülüp hazırlanan kahve, Cumhuriyet Dönemi ile beraber makinalarda çekilmeye başlamıştır. İlyas Gönen markasının, babadan oğula geçen Türk Kahvesi Kültürü'nün ve yeniliklerinin öyküsüdür. Dede Hüseyin Gönen İle başlayan bu hikaye Gönen Ailesinin kahveyle olan serüvenini anlatır. Dede Hüseyin Gönen "Eski Tahmis" adı verilen dibek taşında bileğinin gücüyle kahve dövüp kahveyi tiryakilerin içimine sunmuştur. 

Yıllar sonra yerini oğlu Yusuf Gönen'e bırakmıştır. Yusuf Gönen ise, yıllar önce Merhum Marmarisli Yaşar Usta'ya özel olarak ilk Dibek kahve makinasını yaptırmıştır. Bu makinayı ilk olarak İzmir Hisarönü'ndeki kahve dükkanında faaliyete geçirmiştir. Böylelikle Dibek Taşında Dövülmüş olan kahveyi, bu yeni makinada inceltmiş ve tiryakilerinin içimine sunmuştur. 

Babasının yerini alan İlyas Gönen Türk Kahvesi Kültürünü dededen ve babadan kalan değerli bir miras olarak görmüştür. Dededen Toruna sloganıyla kendini Türk Kahvesi Kültürünü geliştirmeye ve sevdirmeye adamıştır. Bu nedenle Çeşitli Aromalı Türk Kahvesi denemelerinde bulunmuştur ve aynı zamanda geniş vizyonu ile İlyas Gönen ismini Markalaştırmıştır. İlk Olarak Damla Sakızlı Türk Kahvesini keşfetmiş ve tescil ettirmiştir. Geçtiğimiz aylarda da Bir ilke daha imza atarak Damla Sakızlı Kahvenin İNCELEMELİ PATENTİNİ de almıştır.  
Dibek kahvesi aslında bir kahve pişirme şekli değil, kahve öğütme yöntemi. Kavrulan kahve yuvarlak, içi çukur taş ya da tahtadan yapılan bir anlamda havan'a benzeyen büyük kaplara konur ve bir tokmakla ince hale gelene kadar ezilirdi. Buradan elde edilen kahve Türk kahvesi pişirir gibi pişirilirdi. Bu yöntemle öğütülen kahve koyu kıvamlı olur ve Dibek kahvesi adını alırdı. Bu yöntemle kahve öğütülmesi 1800'lü yılların ilk yarısına kadar devam etti ancak 1827'de tüfenkçi ustalarından Selim'in kahve değirmenini icat etmesi sonucunda dibek kahvesi ortadan kalktı. Bu şekilde kahve elde etmek zahmetli ve vakit alıcı olduğu için evde yapılamayan kahve öğütülme işlemi, değirmenlerin yaygınlaşması ile evlere girdi.
Aslında dibek kahvesi yapmak için kullanılan dibeklerin tarihçesi çok eski. Doğaldır ki, daha önceden bu dibekler kahve değil de tahıl öğütmek için kullanılıyormuş. Türkiye'de çeşitli arkeolojik kazı alanlarlarında bulunan dibeklere, Başkale yakınlarında bulunan Tilki tepe ya da Sipka Antik Şehri buluntuları örnek. 
Dibek kahvesi günümüzde çok sınırlı yapılmakta. Bunun da sebebi kolayca tahmin edileceği gibi zahmetli olması. Saklışehir bu nefis kahveden hem tatmanız hem de misafirlerinize ikram etmeniz için satışa sunuyor. 

0
0
0
9
0
3

Tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiştir.
 • Satıldığı Bölge
 • :Ankara
 • Gönderim Alanları
 • :Tüm Türkiye'ye gönderilir
 • Kargo Ücreti
 • :Alıcı Öder
 • Kargo Süresi
 • :Saat 00:00 öncesi alınan siparişler aynı gün kargoya verilir.
 • Kargo Şirketleri
 • :Aras Kargo
Bu ürünle ilgilenen kullanıcılar bunlarla da ilgilendi

Sayfanın başına dön