Tüm Kategoriler

Bu ürün kapanmıştır. Satışı devam eden benzer ürünlere göz atın:

Bitlis Elcevaz Ceviz Reçeli 500 Gr.

(#32641206)
lezzetta (40)
Satıcının Diğer Ürünleri lezzetta
  • Fotoğraf 0

CEVİZ (TATLISI) REÇELİ 

Tatlılarda kullanılan ceviz, yeşil kabuklu haliyle artık reçel olarak sofralarda yer edinmeye başladı. Ceviziyle tanınan Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde ağaçlardan ham toplanan cevizleri reçele dönüştürdük. Yöresel tatlar üzerine kurulu projemiz çerçevesinde, bölgede çokça yetişen cevizden ürettiğimiz bu muhteşem tadı, 28 derde deva şifa deposu olarak biliniyor.
 
FAYDALARI
 
Yapılan araştırmalarda bölge halkının tatlı olarak özel misafirlerine ikram ettiği bu ürün, şifa amaçlı olarak ta tavsiye ediliyor. Yeşil Kabuğuyla tüketilen olgunlaşmamış ceviz hücreleri yeniliyor. Maksimum enerji veriyor. Beyinin ihtiyacı olan gümüş maddesini içerisinde ihtiva ediyor. Kolesterolü düşürüp, kabızlığı gideriyor. Guatr, astım ve bronşite iyi geliyor. Özellikle çocukların kemik ve zekâ gelişiminde fayda sağlıyor. Ceviz reçelinin bir özelliğinde sinir sistemini rahatlatıyor. Uzmanlar birçok antibiyotik ve tedavi edici ilaçların hammaddesi olarak cevizin yeşil kabuğu ve yaprağının kullanıldığına işaret ediyor.
 
 
YAPILIŞI
 
Ceviz reçeli (tatlısı), cevizlerin yeşerdiği ve henüz olgunlaşmadığı bahar aylarında yapılıyor. Yeşil olgunlaşmamış cevizler toplanarak önce kabuğu soyuluyor, sonra soğuk su teknelerinde bekletiliyor. Her gün değiştirilen sularla cevizlerin acılığı gideriliyor. Yaklaşık bir ay süren meşakkatli bu işlemin ardından su teknelerinden alınan cevizler delme işleminden geçiriliyor. Daha sonra şekerpancarından elde edilen şekerle kaynatılarak tatlandırılan cevizler iri zeytin tanesi görünümüne kavuşuyor. Reçel yapılacak cevizlerin olgunlaşmaması ve kabuğunun sertleşmemesi gerekiyor. İçerisinde ham ceviz tanesi, tarçın ve şekerpancarından elde edilen şekerden başka bir şey bulunmayan ürünümüz Tarım ve Köy işleri Bakanlığı ve gıda iznine sahiptir.

Tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiştir.
Satıcı Bilgileri:

Henüz yaptığı bir alışverişi yok.


Tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiştir.
Bu ürünle ilgilenen kullanıcılar bunlarla da ilgilendi
Sayfa Başına Dön
X