Gittigidiyor
GG

Bu ürün kapanmıştır. Satışı devam eden benzer ürünlere göz atın:

MESİR MACUNU MANİSA (MACCUN MARKA) 650 GR.

(#57453167)

%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR

arterz (10888)
Satıcının Diğer Ürünleri arterz
Fotoğraf 1
 • Fotoğraf 0

Siz GİTTİGİDİYOR müşterilerine Manisa' dan Mesir Macunu!

Maccun Kavanoz Mesir Macunu 650gr

Maccun Logo

Kavanoz içindeki ŞİFA DEPOSU!

Her sabah 1 kaşık al ve farkını hisset.

 

 

Mesir Macununun Faydaları:
Vucuda kuvvet, kalbe ferahlık verir.Dimağı kuvvetlendirir, dikkati arttırır.Siniri yatıştırır. Nefes darlığına iyi gelir, kanı temizler. Göğsü yumuşatır. İdrar zorluğunu giderir. İştah açar.Hormonları dengeler, cinsel gücü arttırır.İçinde 41 çesit baharat bulunan bu ŞİFA DEPOSU size

 

 

MESİR 3

MESİR dilimizde gezilecek yer , gezi yeri anlamına gelmektedir. Anadolu ve Ön Asya'nın çok eski bir geleneğinden gelen Mesir'in 5000 yıl öncesinde bile örneklerine rastlamak mümkün. Genel Tıp kitaplarının bir kısmında mesir'e benzeyen bir macunun Sümerliler zamanında kullanıldığını yazmaktadırlar. İlk defa Sümerliler ünlü şehirlerinden biri olan NİPPUR da ana maddesi İSİN olan bir otla çeşitli baharatları kaynatarak bir macun elde edip bunu altın kapta saklayarak ilkbahar aylarının başlangıçlarında hastalara ikram ederlermiş. Aynı şekilde hazırlanmış çeşitli macunların dertlere şifa olması amacıyla Ön Asya ve Anadolu medeniyetlerinde dağıtıldığı kaynaklarda belirtilmektedir.

Mesir Macunu; Mutasavvıf Hekim Merkez Efendi tarafından bulunmuştur.

MESİR MUCİDİ MERKEZ EFENDİ

500 Yıla damgasını vurmuş olan bir olayın kahramanından bahsetmeden önce devre damgasını vurmuş olan zamanının büyük hekimi Merkez Efendinin hayatından biraz aktarımda bulunalım.
Merkez Efendinin asıl adı MUSLİHİDDİN EFENDİ 15 yy. ikinci yarısında 1460 yılında Denizli'nin Buldan ilçesine bağlı Sarımahmutlu köyünde doğmuştur. Ailesinin Selçuklu Germiyanoğullarının bir koluna bağlı olduğu tahmin edilmektedir. İlk öğrenimini babası Hafız Mustafa Efendinin yanında tamamlamıştır. Daha sonraki öğrenimi için babasının yakın dostu olan zamanın ünlü bilginlerinden Hızır Ahmet Paşanın yanına Bursa'ya gitmiştir. Burada İlk ve orta öğretime karşılık gelen zamanın ilk medrese öğrenimine başlar ve başarı ile tamamladıktan sonra hocası tarafından zamanının en ideal üniversitesi olan İstanbul Fatih Medresesine kayıt yaptırır.

Buradan müderris (Hoca) ünvanı alarak mezun olur. Uzun yıllar İstanbul ve çevresindeki illerde öğretmenlik yapar.

MERKEZ EFENDİ BİMERHANEYİ KURUYOR

1520 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Yavuz Sultan Selim'in eşi HAFZA SULTAN eşinin ölümünden sonra oğlu Kanuni Sultan Süleyman'ı Manisa Valiliğinden alarak İmparatorluğun başına getirir. Kendisi bir süre daha Manisa'da kalarak kendi adına inşaa ettirilmesini istediği eşinin cami ve külliyesini tamamlamaktır.

Hafza Sultanı'ın isteği titizlikle inşaa edilen bu ilim, kültür ve sosyal kurum başına otoriter , konusunda bildigi , uzman bir kişiyi getirmektir ve sonunda Merkez Efendi Manisa'ya tayin edilir. 1523 yılında başına geçtiği Sultan Camii ve Külliyesi oluşturan birimler; Sultan cami , medrese , Sıbyan mektebi , imarethane ve hamamdan oluşmaktadır.

Merkez Efendi Manisa'ya yerleştikten kısa bir süre sonra halkın sorunları ile yakın ilgilenmeye başlar. Hasta olanlar için çeşitli otlardan ilaçlar yaparak onları iyileştirir. Bu çalışmlar üzerinde imarethanenin bir kısmı BİMERHANE'ye (Sağlık Bölümü ve Revir) dönüştürülür. Hastalar artık burada tedavi edilmeye başlar. Bir süre sonra burası yeterli gelmemeye başlar. Merkez Efendinin talebi üzerine saraydan ödenek gönderilerek 1526 yılında bugünkü yerinde BİMERHANE'nin 'nın bir kısmı inşaa edilir. Buraya BİMERHANE, DARÜŞŞİFA, TİMARHANE, SİFAHANE isimleride kullanılmaktadır. Burası yapısı ve kullanımı itibari ile tam teşekküllü her tedavinin yapıldığı bir hastanedir. Günümüzde buralara değişik yakıştırmalarda bulunulmakta buraların yanlızca akıl hastaneleri olduğu aktarılmaktadır. Ancak tarihi kayıtlardan incellendiğinde bu tür yerlerin tam bir hastane olduğu ortaya çıkmaktadır.

Darüşşifa'nın açılmasında kısa bir süre sonra Manisa Valisi Şehzade Mustafa'ya Kanuni Sultan Süleyman tarafından acil bir mektup gelir. Hafza Sultan'ın bir hastalığa yakalandığını ancak tüm doktorların çabasında rağmen iyi edilemediği yazılıdır.

MESİR MACUNU BULUNUYOR

Merkez Efendi'ye durum bildirirler. Bunun üzerinde yoğun bir çalışmaya başlar. Sonunda 41 değişik baharattan ürettiği macunu tarifi ile beraber saraya gönderir. Hafza Sultan, üretilen bu macun ile sağlığına tekrar kavuşur. Bu olaydan sonra Merkez Efendinin ünü imparatorluk sınırlarını aşar.Merkez Efendi bu durum üzerine Manisa iline ekonomik katkıda bulunabilecek bir plan hazırlar;

 • Her yılın belli bir gününde sergi düzenleyerek, bu sergide bizzat halkın kendi el emeği ürünleri tanıtmak,
 • Civardan gelen halkın Manisa'ya ekonomik ve sosyal canlılık getirmesini sağlamak,
 • Bunun için buraya gelen halkın, sağlığını korumak ve macunu yiyenlerin 1 yıl boyunca zehirli böcek sokmalarından korumak amacıyla macunun dağıtılmasını sağlamak,
 • Spil dağı eteklerine kurulmuş olan Manisa'nın Gediz ovasına kayarak halkın birbiri ile dayanışmasını sağlamaktır.

Mesir Macununun halka saçılacağı ve bu planda anlatılanların yapılacağı gün olarak da 22 Mart tespit edilir. İran Mitolojisine göre bahar bayramı kabul edilen bu gün seçildiği belirtilir. Kimilerine göre de bugünün Hz. Ali'nin doğum günü olduğu da söylenmektedir. Ancak halk içerisinde yaygın olarak bilinen Bahar bayramına denk getirilmesidir. Kesin olmamakla beraber ilk mesir macunu dağıtımının 1527 - 1528 yıllarına rastladığı sanılmaktadır. 1529 yılında Şeyhinin ölümü üzerine Merkez Efendi İstanbul'a giderek yerine geçmiş ve burada eğitim vermeye devam etmiştir.

MESİR 1
MESİR 2

MESİR MACUNUN YAPILIŞI

Mesir macunu 41 değişik baharattan oluşmaktadır. Bu baharatlardan bazılarına örnek verelim;

ANASON: İştah açıcı ve karminatif olarak kullanılır. Karminatif etki barsaklardaki fermantasyona engel olmasından ileri gelir.
HİNDİSTAN CEVİZİ ve BEŞBASE: Kaynatılmış suyu mide ağrılarına iyi gelir. Etkisi bileşimdeki uçucu yağlardan ileri gelir.
ÇİVİT: Halk arasında kabakulak ve pnömonide iyi gelir. Bebeklerin ağız mukozasındaki ağrılı yaraların tedavisinde kullanılır.
ÇÖPÇİNİ: Kökünün kaynatılmış suyu ekzemede kullanılır. Bileşimindeki tanenden dolayı astrenjan etkisi vardır.
ÇÖREK OTU: Gaz söktürücü olarak kullanılır.
DARFÜLFÜL: Bedeni ısıtıcı ve öksürük kesici olarak kullanılır
HARDAL TOHUMU: İştah açıcı ve mideyi yatıştırıcı olarak toz halinde kullanılır. Cilt hastalıklarında iltihabı ve ağrı giderici etkisi vardır.
HAVLİCAN: Öksürük kesici ve ağız kokusu giderici olarak kullanılır. Sindirimi kolaylaştırır, gazı dağıtır, balgamı giderir.
HİYARŞENBE: Mushil olarak kullanılmaktadır. Bileşiminde antrekion türevi vardır.
KAKULE: Lezzet verici , gaz söktürücü, iştah açıcı olarak kullanılır.
KARABİBER: Öksürük kesici, uyarıcı ve baharat olarak kullanılmaktadır.
KARANFİL: Ağız kokusu giderici, diş çürüklerinde ve ağrılarında kullanılır. Bileşimindeki karanfil esansı antiseptik ve ağrı gidericidir.
KEBABE: İdrar ve solunum yolları antiseptiği olarak kullanılır.
KİMYON: Baharat, gaz söktürücü, iştah açıcı ve terletici olarak kullanılır.

Mesir macunun asıl kullanımında bulunan baharat çeşitlerinin bir kısmının doğa da artık bulunmuyor olması nedeni ile mevcut baharatlar ile bu işlem yürütülmektedir. İşte kullanılan diğer baharat çeşitleri;
Yenibahar, Zencefil, Galanya, Krem tartar, Kişniş, Havlıcan, Anason, Sakız, Safran, Tarçın, Udülkahr, Hardal, Misrafi, İksir, Meyan Kökü, Kalemi barit, Tiryak, Sarı helile, Kara helile, Raziyane, Zerdecub

MESİR MACUNUNUN TIBBİ DEĞERİ

Yukarıda bazılarını saydığımız bazı bitkilerin farmakolojik özellikleri göz önünde bulundurularak macunu iştah açıcı, gaz giderici, barsak paristalizmi arttırıcı, idrar yaptırıcı, uyarıcı ve afrodizyak etkileri taşır. Eski hekimlerin düşüncelerine göre insanların kışın kuru gıda aldıklarından kanları koyulaşır, pislenir, iç organları çalışma düzenini kaybeder. Bu nedenle insanların sıvı dengesini ayarlamak gerekir. İlkbaharda yeşil, taze bol gıda ortaya çıkınca o devrin insanları kan aldırmak, lavmanla barsakları boşaltmak, divretiklerle bol idrar yaptırmak sureti ile vücudun dengesini kendilerine göre ayarlarlardı. Bu işe gecenin ve gündüzün eşit olduğu nevruz gününde başlamak gerekirdi. Hipokrattan beri gelen ve hekimlerce kabul edilen dört unsur teorisinin bir neticesidir.

MESİR MACUNUNUN FAYDALARI

İştah açıcı; gaz giderici, kuvvet verici, idrar yaptırıcı, yorgunluk giderici, hormonları hareket ettirici etkileri vardır. Bunların yanı sıra zehirli hayvan sokmalarına karşın bir etkisi de mevcuttur.
Halk arasındaki bazı inanışlardan alıntılar vererek yazımıza nokta koyalım.

 • Bu macundan kim yerse yesin o yıl boyunca hiçbir zehirli hayvan sokmaz.
 • Nevruz günü ağır hastalar bile yese iyi olur.
 • Macunu yiyen gelinlik çağındaki genç kızlar o yıl içerisinde evlenirler.
 • Macunu yiyen o sene boyunca bütün hastalıklardan korunur.
 • Cinsi kuvveti arttırdığına inanılır.
 • Çocuğu olmayanlar alırsa arzuları gerçek olacağına inanırlar.
 • Çocuk hastalıklarına iyi gelir.

DÜKKANIMIZDAKİ DİĞER ÜRÜNLERİMİZ

 
MESİR MACUNU MANİSA (MESİR ÇİKOLATASI) 32 GR
MESİR MACUNU MANİSA (MESİR ÇİKOLATASI) 32 GR
%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR
 
2,80 TL
 
MESİR MACUNU MANİSA (MESİR ÇİKOLATASI) 120 GR
MESİR MACUNU MANİSA (MESİR ÇİKOLATASI) 120 GR
%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR
 
11,90 TL
 
 
 
 
MESİR MACUNU ANTEP FISTIKLI MESİR LOKUMU 200 GR
MESİR MACUNU ANTEP FISTIKLI MESİR LOKUMU 200 GR
%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR
 
12,90 TL
 
MESİR MACUNU FINDIKLI MESİR LOKUMU 200 GR
MESİR MACUNU FINDIKLI MESİR LOKUMU 200 GR
%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR
 
12,90 TL
 
 
 
 
MESİR MACUNU MESİR LOKUMU 300 GR
MESİR MACUNU MESİR LOKUMU 300 GR
%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR
 
8,40 TL
 
MESİR MACUNU MANİSA ( TÜP MESİR ) 40 GR.
MESİR MACUNU MANİSA ( TÜP MESİR ) 40 GR.
%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR
 
3,40 TL
 
 
 
 
MESİR MACUNU MESİR LOKUMU 550 GR
MESİR MACUNU MESİR LOKUMU 550 GR
%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR
 
12,90 TL
 
MESİR MACUNU MANİSA (MACCUN MARKA) 220 GR.
MESİR MACUNU MANİSA (MACCUN MARKA) 220 GR.
%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR
 
8,90 TL
 
 
 
 
MESİR MACUNU MANİSA (MACCUN MARKA) 650 GR.
MESİR MACUNU MANİSA (MACCUN MARKA) 650 GR.
%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR
 
13,90 TL
 
MESİR MACUNU MANİSA (MACCUN MARKA) 460 GR.
MESİR MACUNU MANİSA (MACCUN MARKA) 460 GR.
%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR
 
10,90 TL
MESİR MACUNU MESİR ŞEKERİ HEDİYELİK 220 GR
MESİR MACUNU MESİR ŞEKERİ HEDİYELİK 220 GR
%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR
 
7,90 TL
 
MESİR MACUNU KLASİK 5'li PAKET MESİR 100 GR
MESİR MACUNU KLASİK 5'li PAKET MESİR 100 GR
%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR
 
3,60 TL
 
 
 
 
MESİR MACUNU MANİSA (KÜRE MESİR) 150 ADET
MESİR MACUNU MANİSA (KÜRE MESİR) 150 ADET
%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR
 
39,90 TL
 
MESİR MACUNU SPECİAL MESİR HEDİYELİK 200 GR
MESİR MACUNU SPECİAL MESİR HEDİYELİK 200 GR
%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR
 
12,80 TL
 
 
 
 
MESİR MACUNU SPECİAL MESİR HEDİYELİK 350 GR
MESİR MACUNU SPECİAL MESİR HEDİYELİK 350 GR
%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR
 
16,80 TL
 
MESİR MACUNU SPECİAL MESİR HEDİYELİK 125 GR
MESİR MACUNU SPECİAL MESİR HEDİYELİK 125 GR
%100 ORJİNAL MACCUN MANİSADAN BAYİSİNDEN ALINIR
 
9,90 TL
 
 
 
 
CİNSEL GÜÇ ARTTIRICI MESİR MACUNU TABLETİ
CİNSEL GÜÇ ARTTIRICI MESİR MACUNU TABLETİ
%100 ORJİNAL BAYİSİNDEN HIZLI KARGO
 
39,90 TL

 


Tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiştir.

Ticari kredi kartlarına 9 aya varan taksit fırsatı!

Ticari kredi kartınızla gıda, altın ve telekomünikasyon dahil tüm kategorilerdeki ürünleri 9 aya varan taksitle alabilirsiniz. Detaylı bilgi

 • Worldcard : Yapı Kredi Bankası Worldcard'ınızı (Albaraka, Teb ve Vakıfbank Worldcard dahil) kullanarak; vade farksız 3, 6 veya 9 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 9 taksit, hesap ekstresine 6+3 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Bonus : Garanti Bankası Bonus Card, Shop & Miles, American Express, Deniz Bonus, TEB Bonus, Şeker Bonus, ING Bonus, Türkiye Finans Happy Card ve Eurobank Tekfen Bonus kartlarınızı kullanarak; vade farksız 6 taksitle; vade farkı ile 3 veya 9 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 6 taksit hesap ekstresine 4 + 2 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Maximum : İş Bankası Maximum, Maximiles ve Maximum logolu Ziraat Bankası kartlarınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • CardFinans : Finansbank kredi kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • HSBC : HSBC Advantage kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle; vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • Axess : Axess, Wings, Fish ve Carrefour Axess kartlarınızı kullanarak; vade farksız 3 veya 6 taksitle; vade farkıyla 9 taksitle satın alabilirsiniz. Citi Axess ve Citi Wings kartlarına taksit yapılmamaktadır.
 • Erteleme kampanyalarında, ödemeler banka tarafından otomatik olarak ertelenir.
 • Worldcard : Yapı Kredi Bankası Worldcard'ınızı (Albaraka, Teb ve Vakıfbank Worldcard dahil) kullanarak; vade farksız 3, 6 veya 9 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 9 taksit, hesap ekstresine 6+3 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Bonus : Garanti Bankası Bonus Card, Shop & Miles, American Express, Deniz Bonus, TEB Bonus, Şeker Bonus, ING Bonus, Türkiye Finans Happy Card ve Eurobank Tekfen Bonus kartlarınızı kullanarak; vade farksız 6 taksitle; vade farkı ile 3 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 6 taksit hesap ekstresine 4 + 2 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Maximum : İş Bankası Maximum, Maximiles ve Maximum logolu Ziraat Bankası kartlarınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • CardFinans : Finansbank kredi kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • HSBC : HSBC Advantage kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle; vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • Axess : Axess, Wings, Fish ve Carrefour Axess kartlarınızı kullanarak; vade farksız 3 veya 6 taksitle; vade farkıyla 9 taksitle satın alabilirsiniz. Citi Axess ve Citi Wings kartlarına taksit yapılmamaktadır.
 • Erteleme kampanyalarında, ödemeler banka tarafından otomatik olarak ertelenir.
Güvenli alışveriş
Satıcı Bilgileri:

Yaptığı 63 alışverişten %100 olumlu puan aldı.

Satışları için aldığı yorumlar ()


Tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiştir.
Satıcıya Sorulan Sorular (4)Soru sor
 • S: Ürünün durumu nedir?
 • C: Ürünün durumu: %s
 • S: Ürün nereden gönderiliyor?
 • C: Bu ürünün gönderildiği yer: .
 • S: Ürünün kargo ücretini kim ödüyor?
 • C: Bu ürünün kargo ücretini "Alıcı" öder.
 • Tüm sorulara bak
Sayfa Başına Dön
X