Gittigidiyor
GG

Bu ürün kapanmıştır. Satışı devam eden benzer ürünlere göz atın:

GÜMÜŞ ÖRME KAZAZ KOLYE-1000 AYAR GÜMÜŞ

(#79232415)

GERÇEK EL İŞÇİLİĞİ TRABZON KAZAZİYE-KARGO BEDAVA

Satıcının Diğer Ürünleri bugratespih
Fotoğraf 1
Fotoğraf 0
Fotoğraf 1
Fotoğraf 2
 • Fotoğraf 0
 • Fotoğraf 1
 • Fotoğraf 2

 

 

1000 Ayar Gerçek Gümüş KAZAZ ÖRGÜ

 KOLYE

 

TRABZON KAZAZİYE

EL İŞÇİLİĞİ

 

Siz Değerli Hanımlara Özel! 

 

SANATI KOLUNUZDA TAŞIYIN!!!


Ürün gerçek 1000 ayar gümüşten özel olarak hazırlanmıştır.

Kazaz örgü modellerinin herbirinin ayrı bir anlamı vardır. Her bir modele bir anlam yüklenmiştir.

İŞTE BU SANATIN DİLİDİR!


Ölçüler

Kapalı Uzunluk: 28 cm

9,2 gr

kazaziye

kazaziye

      İpek veya naylon tel üzerine burularak sarılan çok ince (0,08 mikron – saç teli kalınlığında) 24 ayar altın ve 1000 ayar gümüş teller ile yapılan yöresel bir el sanatıdır. Altın ve Gümüş tellerin sarılması sırasında, içte kalan ipek iplik (ibrişim) kıvrak tutularak sarma işlemi yapılır. Bunun neticesinde bitmiş bir telin kalınlığı ise 03-05 mm kalınlığına ulaşır. Kazazlık ürünlerinin başında kolye, küpe, bileklik bayanların; tespih ve tespih püskülleri ise erkeklerin en çok tercih ettiği ürünler arasında yer almaktadır.

    Tarihi geçmişi konusunda kesin bir bilgi bulunmayan bu sanatın Mezopotamya uygarlığından günümüze kadar ulaştığı tahmin edilmektedir. Günümüze kadar gelen bazı rivayetlere göre ise M.Ö 2800 yılının ikinci yarısında hüküm sürmüş olan Lidyalılardan Anadolu insanına miras kaldığı belirtilmektedir.

kazaziye

Kazazlık Sanatı Osmanlı İmparatorluğu zamanında da Anadolu’nun farklı yerlerinde yaşatılmaya çalışılmışsa da Cumhuriyet kurulduktan sonra bu sanat sadece Trabzon da devam ettirilmiştir. Hatta I. Dünya savaşı yıllarında Trabzon’da 50’nin üzerinde kazaz dükkânı bulunurken şuan sınırlı sayıda sanatkarlar bulunmaktadır.

     Son dönemlerde, Trabzon’daki bazı kurumların ve işletmelerin Kazaziye Sanatı’nın tanınmasına yönelik yaptıkları çalışmalar, bu sanatın ülke genelinde yayılmasına katkı sağlayacaktır. Yakın gelecekte sadece Trabzon ve ülkemizde değil, Dünya’da talep gören bir ürün olmasına yönelik tanıtımlar gerçekleştirilmektedir. Bu sanatla ilgilenenler tarafından ortaya konulan ortak kanı, yerli ve yabancı turistler tarafından da çok beğenilen bu ürünün ne olduğu ve nasıl yapıldığı konusunda yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır. Kazaziye ürünlerinin tanınması, bu el sanatına olan ilgiyi daha da arttıracaktır.

 

 

KAZAZİYE SANATI NEDİR?

 

M.Ö 2800 yılının ikinci yarısında hüküm sürmüş olan Lidyalılardan Anadolu insanına miras kalmıştır. Bu bakımdan Kazalık sanatın Anadolu kültürüne özgü, özgün bir el sanatıdır. Kazazlık Sanatı Osmanlı İmparatorluğu zamanında Anadolu’nun önemli yerlerinde ve Anadolu’nun farklı yerlerinde yaşayan bir el sanatıydı. Osmanlı devletinin zengin kesimlerinin ve sarayının önemli denilebilecek düzeyde taleplerine cevap veren çok sayıda kazaziye işi yapan esnafı vardı. Ancak Cumhuriyet kurulduktan sonra bu sanat sadece Trabzon da devam ettirilmiş, günümüzde ise az sayıda insanın bilebildiği ve üretimini sürdürdüğü bir el sanatı halinde kalmıştır.

Cumhuriyet kurulduktan sonra bu sanat sadece Trabzon'da devam edebilme olanağı bulabilen bu el sanatımız bu günler için yok olmak tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına rağmen yeniden canlanma ve yayılma olanağına sahip olma şansına sahip olmuştur. 1. Dünya savaşı yıllarında Trabzon’da 50’nin üzerinde kazaz dükkânı bulunurken, bu el sanatında üretimi sürdürmeye devam eden tek şehir olma hüviyetindeki Trabzon’da bile şu an sınırlı sayıda sanatkârlar bulunmaktadır.

Zıpka, mintan, fes ve şal gibi giysileri süsleme sanatı olarak yapılabilen Kazazlık sanatı daha da geliştirilerek kırbaç, tespih kamçısı ve kol düğmesi olarak da işlenmiştir.

 HÜNKÂRLAR İÇİN YAPILAN KUMAŞLARLA KAZAZLIĞIN İLGİSİ

 

Osmanlı sultanlarına özel dikilen,  bazı kumaş türlerinin kazaziye el sanatı ile yakından ilgisi olmalıdır. 18 yy sonlarından sonra unutulmaya başlanan ve Osmanlı saraylarının tezgâhlarından unutulup sır olarak kalan bu tür kumaş işçiliğinin temelinde kazazlık sanatının olduğuna dair işaretler bulunmaktadır.

Sadece padişahlar ve hünkâr ailesinin giymesi için üretilen ve diğer insanların giymesi yasak olan, zaten Osmanlı saray dokumahanelerinden başka bir yerde yapılması yasak olduğundan dokunup satılmayan, SRASER, KEMHA, ZERBAFT denilen kumaşlar altın ve gümüş teller ile dokunuyor ve altın ve gümüş ipler ile desenleri işleniyordu.

Bu gün için nasıl üretildiğine dair bir bilgimiz olmayan bu kumaş modellerinin kazalık sanatı ile yakından ilgisi olduğu veya olabileceği aklımıza gelen ihtimallerden birisidir.

 KAZAZİYE EL SANATI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

İpek veya naylon tel üzerine burularak sarılan çok ince (0,08 Mikron – saç teli kalınlığında) 24 Ayar altın ve 1000 Ayar gümüş teller ile yapılan yöresel bir el sanatıdır. Altın ve gümüş tellerin sarılması sırasında, içte kalan ipek iplik (ibrişim) kıvrak tutularak sarma işlemi yapılır. Bunun neticesinde bitmiş bir telin kalınlığı ise 03–05 mm kalınlığa ulaşır

Kazaziye Sanatı da tamamen el emeği ürünüdür. Bu ürünlerin örgü şekilleri ören kişilerin kendi özel isteklerine göre farklı model ve tasarımlarda şekillendirilebilir. Çok zarif görünümünün yanında bu ürünler aynı zamanda da çok sağlamdır. 0,08 mikron inceliğinde, 24 ayar Altın veya 1000 ayar Gümüş Telin ipek tel üzerine özel bir yöntemle sarılması ile biraz daha kalın ve sağlam tel haline getirilir. Sonrasında bayanlar tarafından bu tel dikiş iğnesine takılarak çeşitli model örgülü takılar haline getirilir.

Ürünler tamamıyla el yapımı ve el örgüsüdür. Bu el örgüleri, kişilerin kendi isteklerine göre yapılabilmektedir. Bu ürünler çok dayanıklı ve insan gücü tarafından da kırılmaz yapıya sahiptir. Bu kolay bir birleşim değil, çünkü ürün çok incelik isteyen yapıdadır, aynı zamanda çok dayanıklıdır.

Saç teli inceliğindeki altın ve Gümüş telleri iğnelerle işlenen bir kazaziye ürünü bir santimetrelik zincirde 130 tane düğüm bulunabilmektedir ve  bu zincirin kırılması, kopması hatta kırılıp kopartılabilmesi mümkün değildir. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir sanat yoktur ve bu sanat Türkiye'de yapılmaktadır.

Örneğin, standart kolye 100 kg insan gücünün kıramayacağı dayanaklığa sahiptir. Günümüzde çok beğenilen, görenler tarafından dokunması mümkün olmayan bir işçilik olarak kabul edilmektedir. Yarattığı bu görsel mükemmellik alıcıları hayrete düşüren muazzam bir işçilik örneğinin eseridir.

 

KAZAZLIK SANATI İLE YAPILAN ÇEŞİTLİ ÜRÜNLER

Kazazlık ürünlerin başında kolye, küpe, bileklik, madalyon, rozet, zincir, tespih başlığı,; ve tespih püskülleri en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Yeni yaklaşımlar ve bakış açılarıyla kazalık sanatına ait ürün yelpazesinin çok çeşitlenebileceği çok farklı ihtiyaç alanlarına da yayılabileceği muhakkaktır.

 

Fakat takı tasarımcıların çabalarıyla çağımızdaki pek çok gelişmeler ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurulduğunda özel tasarım ürünleri olarak yaygınlaşabilecek bir el sanatıdır.

Kazaziyenin, esnek olması nedeniyle ayakkabı ve elbise olarak da isteğe göre işlenebildiği bilinen bir gerçektir.

 

KAZAZLIK SANATININ ÖNEMİ

Kazazlık sanatı 2005 yılına kadar neredeyse bitme noktasına gelmişken Hollanda’nın Utreht kentinde düzenlenen "Multifestijn" Kültür Fuarı’na katılan Trabzonlu ustaların aldığı birincilikler ne denli önemli bir kültürel mirasa sahip olduğumuz ortaya koyması bakımından çok önemlidir.

El sanatları dalında dünyanın birçok ülkesinde katıldığı yarışmalarda birincilikler alan kazaziye ürünleri işçilik, ihtimam, zarafet ve görsellik açısından gelişmeye ve geliştirmeye son derece açık el emeği göz nuru yapılan son derece özel bir el sanatımızdır. Geçmişten bu güne kalan ve Dünya kültür mirasının korunmaya alınması gereken el sanatlarımızdan birisidir.

Şuan belki yaygın bir şekilde tanınmayan Kazazlık Sanatı yapılan çalışmalar ile çok yakın gelecekte ve başarılı bir tanıtımla Dünya'da çok özel talep elde edecek bir El Sanatı olması kuvvetle muhtemeldir.

Kazaziye ürünlerinin turizm amaçlı üretimi bile önemli ölçüde bir gelir elde edilebilmesini sağlayabilir. Trabzon’da üretilen ürünleri en çok Arap ve batılı turistlerin aldığı bilinen bir gerçektir.  Nitekim Trabzon ve çevresinde yıllık 200–300 kilo kazaziye ürünü yapılmakta ve yıllık 2-3 milyon dolarlık bir kazanç elde edilmektedir. Bu ise yapılan her bir ürünün üretim maliyetinden  birkaç kat fazlasına satılabildiğini ortaya koymaktadır.

 

KAZAZLIK SANATININ GELECEĞİ

Birkaç yıl önce Bergama kaymakamı, halk eğitim müdürlüğü ve yerel yöneticilerinin gayretleri ile Trabzon’dan getirilen ustalar sayesinde bu el sanatımız İzmir Bergama’da tanıtılmış, Kazaziye el sanatımız Bergama’nın hemen her köyünde işlenen, yapılan ve pazarlanan bir iş kolu haline gelmeye başlamıştır. Bu el sanatımızın Bergama ilçesi ve civar köylerinde birkaç yıl içinde en gözde mesleklerden biri haline gelmesi, bu el sanatımızın gelişebileceği, neden geliştirilmesi gerektiği, takı tasarımcılarının gayretleri ile modern çizgilere ve uygulamalara da kavuşturulabilmesi gerektiğini ortaya koyması bakımından canlı bir misaldir.

Seri üretimlerin gına getirdiği ve özel insanlara özel takıların yapılmadığı bu dünyada kişiye özel takı ve mücevher tasarımcılığının yapılabilmesi son derece cazip ve kazançlı bir el sanatı haline gelebileceğini ortaya koyar. Bu yaklaşımla dahi kişiye özel ve üretim mücevher sanatı için son derece özgün ve özel özelliklere sahip kazaziye sanatının cazibesini ortaya çıkacaktır

Kazazlık Sanatının devam etmesi ve yaygınlaşması için son zamanlarda Trabzon’daki bazı kurumlar ve Trabzon Kuyumcular Odası kurslar düzenlemekte ve iş bilen kişi sayısını artırmaktadır.

Kazaziye Sanatı da tamamen el emeği ürünüdür. Bu ürünlerin örgü şekilleri ören kişilerin kendi özel isteklerine göre farklı model ve tasarımlarda şekillendirilebilir. Çok zarif görünümünün yanında bu ürünler aynı zamanda da sağlamdırlar.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da hayranı ve müşterisi olduğu, Muhteşem Yüzyıl filmindeki kadınların takındığı kazaziye el sanatına ait ürünlerle yeniden dikkati çekmeye başlayan  bu el sanatımızın yaşatılması yaygınlaştırılması hatta takı tasarımcılarının modernleştirme gayretleri ile geliştirilmesi gerekmektir.

 

BUĞRA TESPİH ve DOĞAL TAŞ

 

TESPİH

 

TÜRK ERKEKLERİNİN VAZGEÇİLMEZ AKSESUARI

KİMİ ZAMAN EN YAKIN DOSTUMUZDAN DAHA YAKIN,

ÇOĞU ZAMAN DERT ORTAĞIMIZ,

DERDİMİZİ, KEDERİMİZİ VE SEVİNCİMİZİ AKTARIRIZ PARMAKLARIMIZIN ARASINDAN SÜZÜLÜRKEN

DİLİMİZİ BİLMESEDE SESİYLE CEVAP VERİR BİZE...

 

TESPİH SANATTIR.

 

TESPİH KÜLTÜRDÜR.

 

TESPİH GELENEKTİR.

 

TESPİH MİRASTIR.

 

TESPİH TUTKUDUR.

 

 

 

SIKÇA SORULANLAR

 

-         GELECEK ÜRÜN RESİMDEKİ ÜRÜNLE AYNI MIDIR?

-         EVET

Gönderilecek ürün resimdeki ürün ile birebirdir. Çünkü ürünler tarafımızca fotoğraflanarak satışa sunulmaktadır. Resimler ürünlerin kendi resmidir. Hiçbir şekilde renk, boyut veya şekil olarak farklı bir ürün gönderilmez.

 

-         GELEN ÜRÜN RESİMDE GÖRÜLENDEN KÜÇÜK YA DA BÜYÜK GİBİ…?

Ürünler fotoğraflanırken yakın çekim yapılarak ayrıntılar sunulmaya çalışılmaktadır. Bu yüzden bazen ürünler resimdekinden daha büyük veya küçük görünebilir. Bundaki sebep ürün boyutunu faklı göstermek değil; ürünün, taş şekli, renk, var ise; hareleri(damarlar), orjinalliğini ayrıntılarıyla görmeniz içindir. Fakat bütün ürünlerin boyutları ve taş ölçüleri ilanda ayrıca belirtilmiştir. Lütfen satın almadan önce bu ölçüleri dikkate alınız. Ölçüler yine tarafımızca kumpasla ölçülmektedir.

 

-         KARGO ÜCERETİ KİME AİT ve NE KADAR?

Kargo ücreti tarafımızdan karşılanmaktadır. Kargo ücretsizdir. Siz hiçbir şekilde kargo ücreti ödemeyeceksiniz. Ancak istisnai durumlarda kargo ücreti sizlere ait olabilir. Bu durumda da zaten, anlaşmalı olduğumuz Yurtiçi Kargo ile % 35 indirimli olarak gönderilmektedir.

 

-         TEKRAR İADE EDEBİLİR MİYİM?

-EVET

Almış olduğunuz tüm ürünleri 24 saat içinde bizlerle irtibata geçerek hiçbir sebep göstermeksizin iade edebilirsiniz. Ancak iadeler de kargo ücreti, site kuralı gereği sizin tarafınızdan karşılanacaktır. Aksi takdirde kargo kabul edilmeyerek sizlere geri dönecektir. Lütfen bu kuralı dikkate alarak iade ya da değişimlerinizi yapınız.

 

-         ÜRÜNLER AMBALAJ ya da KUTULU MUDUR?

-         EVET

Satın almış olduğunuz tüm ürünler şık bir şekilde paketlenerek gönderilir. Eğer ürün hediye amacıyla alınmış ise; satın alınma işleminden sonra bizlere mesaj atarak durumu belirtirseniz, sizin için ürün hediye edilmeye hazır bir şekilde ambalajlanarak gönderilir.

 

- ÜRÜNLER ORJİNAL MİDİR?

-         EVET

Buğra Tepihçilik olarak sattığımız ürünlerin % 100 orijinal olduğunu sizleri temin ederiz. Ürünler teşhir edilmeden önce tarafımızca kontrol edilerek sizler için en kaliteli ve kusursuz ürünler özenle seçilmeye çalışılarak sizlere sunulur. Hiçbir şekilde plastik, sentetik yada boyama ürünler satışa sunulmaz.

 

- TOPTAN SATIŞLARINIZ VAR MI?

-         EVET

İstediğiniz bir ürünü toptan olarak satın alabilirsiniz. Böyle bir durumda bizlere mesaj atarak istediğiniz ürün yada ürünleri bildirmeniz yeterlidir. Bu konuda arkadaşlarımız en kısa zamanda sizlere dönüş yapacaktır.  Fiyatlar ürüne göre hesaplanarak toptan bedeline göre fiyatlandırılıp adınıza özel satış açılır.TEŞEKKÜRLER


 

 

 
 
 

 


Tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiştir.
 • Worldcard : Yapı Kredi Bankası Worldcard'ınızı (Albaraka, Teb ve Vakıfbank Worldcard dahil) kullanarak; vade farksız 3, 6 veya 9 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 9 taksit, hesap ekstresine 6+3 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Bonus : Garanti Bankası Bonus Card, Shop & Miles, American Express, Deniz Bonus, TEB Bonus, Şeker Bonus, ING Bonus, Türkiye Finans Happy Card ve Eurobank Tekfen Bonus kartlarınızı kullanarak; vade farksız 6 taksitle; vade farkı ile 3 veya 9 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 6 taksit hesap ekstresine 4 + 2 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Maximum : İş Bankası Maximum, Maximiles ve Maximum logolu Ziraat Bankası kartlarınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • CardFinans : Finansbank kredi kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • HSBC : HSBC Advantage kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle; vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • Axess : Axess, Wings, Fish ve Carrefour Axess kartlarınızı kullanarak; vade farksız 3 veya 6 taksitle; vade farkıyla 9 taksitle satın alabilirsiniz. Citi Axess ve Citi Wings kartlarına taksit yapılmamaktadır.
 • Erteleme kampanyalarında, ödemeler banka tarafından otomatik olarak ertelenir.
 • Worldcard : Yapı Kredi Bankası Worldcard'ınızı (Albaraka, Teb ve Vakıfbank Worldcard dahil) kullanarak; vade farksız 3, 6 veya 9 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 9 taksit, hesap ekstresine 6+3 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Bonus : Garanti Bankası Bonus Card, Shop & Miles, American Express, Deniz Bonus, TEB Bonus, Şeker Bonus, ING Bonus, Türkiye Finans Happy Card ve Eurobank Tekfen Bonus kartlarınızı kullanarak; vade farksız 6 taksitle; vade farkı ile 3 taksitle satın alabilirsiniz. Peşin fiyatına 6 taksit hesap ekstresine 4 + 2 taksit olarak yansıtılacaktır.
 • Maximum : İş Bankası Maximum, Maximiles ve Maximum logolu Ziraat Bankası kartlarınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • CardFinans : Finansbank kredi kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle, vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • HSBC : HSBC Advantage kartınızı kullanarak; peşin fiyatına 6 taksitle; vade farkı ile 3 veya 9 taksitle alışveriş yapabilirsiniz.
 • Axess : Axess, Wings, Fish ve Carrefour Axess kartlarınızı kullanarak; vade farksız 3 veya 6 taksitle; vade farkıyla 9 taksitle satın alabilirsiniz. Citi Axess ve Citi Wings kartlarına taksit yapılmamaktadır.
 • Erteleme kampanyalarında, ödemeler banka tarafından otomatik olarak ertelenir.
Güvenli alışveriş
Satıcı Bilgileri:

Yaptığı 242 alışverişten %99 olumlu puan aldı.

Satışları için aldığı yorumlar ()


Tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilmiştir.
Bu ürünle ilgilenen kullanıcılar bunlarla da ilgilendi
Sayfa Başına Dön
X